Pomoč zobozdravnikom in pacientom
Pomoč pacientom
Paradontalna bolezen
Parodontalna bolezen je vnetje obzobnih tkiv (dlesni, periodoncija in kosti) zaradi kopičenja in razmnoževanja bakterij predvsem v medzobnih prostorih. Kamor zobna ščetka ali nitka niti ne sežeta.V nočnem času ko telo miruje v ustni votlini pa se pri idealni temperaturi 36 stopinj celzija začne bohotiti gnitje in posledično sledi razvoj raznih škodljivih kislin , ki nam v prvi fazi poškodujejo obzobno tkivo in ob ščetkanju začne krvaveti , kasneje pa tudi načenja sklenino. Parodontoza je ena najpogostejših okužb pri odraslih in eden glavnih vzrokov za izgubo zob.
Začne se kot vnetje dlesni, napreduje v razgradnjo pozobnice in čeljustne kosti. Parodontalna bolezen z nastankom globokih obzobnih žepov (med zobom in dlesnijo) in majavostjo zob se navadno pojavi po 40. letu starosti.
Večinoma poteka kronično, z obdobji izbruha in mirovanja. Večje tveganje za parodontozo imajo kadilci, sladkorni bolniki, pacienti z okrnjenim imunskim sistemom, zdravljeni s steroidi, stres.
Vnetje obzobnih tkiv pogosto prispeva k razvoju nekaterih sistemskih bolezni in stanj (ateroskleroze, aspiracijske pljučnice, prezgodnjega poroda).Tveganje za srčni infarkt se pri napredovali parodontalni bolezni poveča za 2 krat.